Diyet

Geçmişte baharatlı, acı, ekşi, turşudan, yağlı ve asidik yiyeceklerden kaçınılması gerektiği söylenilerek, süt tedavisi verilirdi. Bugün ülser için özel bir diyet olmadığı gibi, gece yatmadan önce içilen sütün zararlı bile olabileceği düşünülmektedir. Şu anda kişisel olarak şikayete sebep olduğu düşünülen yiyecek maddesinin kısıtlanması gerektiği söylenmektedir.

İlaçlar

İlaçlar mide asidini azaltarak yakınmaları rahatlatırlar. Ayrıca mide asitinin ülser üzerine etkisini ortadan kaldırarak, iyileşmeyi sağlarlar. Helicobacter  pylori saptanan hastalarda antibiyotikler de kullanılmalıdır.
Daha sonra genellikle günde 1 defa sadece Lansoprozol veya benzeri bir ilaçla 1 ya da 2 ay tedaviye devam edilir. Bir kaç kez kanama geçirmiş tekrar kanama olasılığı yüksek gibi bazı hasta gurubunda çok uzun süre de kullandırılabilir.

Ülser nedeniyle Ameliyat ne zaman gereklidir?Birçok ülser ilaçla iyileşir. Kanama, tıkanma, delinme gibi komplikasyonlar ve tıbbi tedaviye yanıtsızlık ameliyat gerektiren durumlardır.