MİDE HASTALIKLARI

Mide yemek borusundan hemen sonra yer alan ve sindirimin başladığı ve yapıldığı organdır. Kardia, antrum, korpus, pilor ve fundus denilen 5 bölümden oluşur . Midenin karaciğer tarafı küçük kruvatur, dalak tarafına ise büyük kruvatur olarak adlandırılır.

PEPTİK ÜLSER

Ülser; mide veya duodenum’un (onikiparmak bağırsağı) mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından harabiyeti sonucunda meydana gelen doku kaybıdır.

Toplumumuzda ülseri yeni geçiren veya geçirmiş hasta yüzdesi %2-6’dır.

En sık rastlanan belirti karnın üst kısmında kemirme ve yanma şeklinde ağrıdır. Ağrı genellikle öğün aralarında olur. Yemek yemekle ve mide asidini azaltan ilaçlarla birkaç dakika ile birkaç saat arasında hafifler. Daha az sıklıkla meydana gelen belirtiler bulantı, kusma (özellikle ağrı varken oluşur, kusunca ağrının azalması veya kesilmesi çok tipiktir), iştahsızlık ve kilo kaybıdır.

Ülserdeki en büyük neden ” Helicobacter pylori ” adlı bir mikrop ve düzenli aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlar kullanılmasıdır. Diğer nedenler arasında genetik yatkınlık, stres, kortizon türü ilaçlar, alkol, sigara ve kahve alışkanlığı sayılabilir. Birçok ülser helicobacter pylori mikrobunun varlığı ile meydana gelir.