Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ülser Neden Tedavi Edilmelidir?

Mide Kanaması
Sindirim sistemi kanamalarının en büyük nedeni ülserlerdir. Daha önce hiç mide ağrısı şikayeti olmayan kişilerde bile görülebilir. Başka belirti olmadan, dışkısının siyah renkli olduğunu farkeden kişilerin, bir sağlık kurumuna başvurması gereklidir.

Mide delinmesi

Mevcut ülserin derinliğinin artması, mide veya duodenumun tüm katmanlarını geçerek delinmesidir. Mide içeriğinin karın boşluğuna geçmesi sonucu aniden ve şiddetli bir ağrı oluşur. Karın tahta gibi sertleşir, kıpırdama ve yürüme ağrı nedeniyle zorlaşır. Cerrahi tedavi gerektirir.

Tıkanma

Özellikle duedenum ve pylor kanalında akut ülserin doku ödemi (şişliği) meydana getirmesi, uzun süredir olan derin ülserin oluşturması, yiyecek-içecek ve mide suyunun geçişine neden olur. Yenilen yemekler ve mide suyu ileriye gidemediği için kusulur. Kusma bol ve süreklidir. Tedavisi cerrahidir.

Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu

Genel Cerrahi alanındaki özellikle Rektum, Safra Kesesi, Kolon, Meme, Mide, Yemek Borusu ve Pankreas Hastalıkları hakkında güncel bilgileri ve tedavi seçeneklerini sizlerle paylaşmak ve bir iletişim ortamı oluşturmak amacıyla hazırlanan web sitesine hoşgeldiniz.

Klinik

Teşvikiye Caddesi Bayer Apt. No:63 Kat:7 Şişli – İstanbul

Mahmutmuslumanoglu.com © 2024. Tüm hakları saklıdır.