Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Safra Yolları Koliği

SAFRA YOLLARI KOLİĞİ ve SAFRA YOLLARI İLTİHABI

Çamur ve taş çoğu zaman şikayet yapmaz (Sessiz taş) ve tesadüfen yapılan taramalarda ortaya çıkar. Esas itibarı ile taşların safra kesesi çıkışını tıkaması ve safra kesesinin boşalmasını engellediği durumlarda safra kesesinin gerilmesine bağlı şiddetli sağ üst kadran ağrısı olur. Genellikle akşam yemeklerinden 2-3 saat sonra başlayan giderek şiddetlenen ve birkaç saat süren devamlı ağrı yapar. Ağrı sıklıkla hastaneye gitmeyi gerektirecek şiddette olur
Bu tıkanıklık uzun sürerse ve gerilme ile beraber mikroplarda bu duruma karışırsa safra kesesi iltahaplanarak ateşlenme yapabilir. Sıklıkla mide bağırsak sisteminin dinlendirilmesi ve hastanın serumla damardan beslenmesi safra kesesinin çıkışına oturmuş taş ve buna bağlı ödemi gerileterek şikayetleri geçirir.
Bu atağın oluşması daha sonraki aralığı belli olmayana atakların habercisidir.

Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu

Genel Cerrahi alanındaki özellikle Rektum, Safra Kesesi, Kolon, Meme, Mide, Yemek Borusu ve Pankreas Hastalıkları hakkında güncel bilgileri ve tedavi seçeneklerini sizlerle paylaşmak ve bir iletişim ortamı oluşturmak amacıyla hazırlanan web sitesine hoşgeldiniz.

Klinik

Teşvikiye Caddesi Bayer Apt. No:63 Kat:7 Şişli – İstanbul

Mahmutmuslumanoglu.com © 2024. Tüm hakları saklıdır.