Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kolon Anatomisi

Kolon Anatomisi

Kalın bağırsak, ince bağırsaklarla kör bağırsak da denilen çekum adlı bölgede ileoçekal kapakçık adı verilen bir yapıyla bağlıdır. Bu kapakçık kalın bağırsak içeriğinin ince bağırsağa geri kaçmasını engeller. Kalın bağırsakların toplam boyu yaklaşık olarak 2 metre uzunluğundadır. Çekumdan sonra dört bölümden oluşur: çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon. Daha sonra da rektum olarak devam eder.

Rektum yaklaşık 12 cm uzunluğundadır. İç kısmında, yüzeyini örten sümüksü tabakanın oluşturduğu 3 katlantı vardır. Bunlar rektumu üç eşit kısma ayırır: üst, orta ve alt rektum. Rektum sonrasında anal kanal olarak devam eder ve dışarı açılır.
Anal kanal (makat) yaklaşık 4cm uzunluğundadır. İç ve dış olmak üzere 2 adet sfinkteri vardır. İç sfinkter istemsiz çalışan kaslardan oluşur ve açılması rektum içindeki basınca bağlıdır. Dış sfinkter ise istemli olarak çalışan kaslardan oluşur.

Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu

Genel Cerrahi alanındaki özellikle Rektum, Safra Kesesi, Kolon, Meme, Mide, Yemek Borusu ve Pankreas Hastalıkları hakkında güncel bilgileri ve tedavi seçeneklerini sizlerle paylaşmak ve bir iletişim ortamı oluşturmak amacıyla hazırlanan web sitesine hoşgeldiniz.

Klinik

Teşvikiye Caddesi Bayer Apt. No:63 Kat:7 Şişli – İstanbul

Mahmutmuslumanoglu.com © 2024. Tüm hakları saklıdır.