logo

http://doktorum.kanald.com.tr/kanser/meme-kanseri/ailesinde-kanser-olmayan-kanser-olur-mu
DÜZENLİ MAMMORAFİ ÇEKTİRMEK KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR MI? mAMMOGRAFİ ZARARLI MI?

Mamogafi aile riski olmayanlarda 35- 40 yaşında çekilmeye başlanır, 1-2 yılda bir tekrarlanır. Ailesinde meme kanseri olanlarda ise en genç kanser yaşı kaçsa diğer bireylerde o yaşdan 10 yıl erken MAMOGRAFİ çekilmeye başlanır. MAMOGRAFİ nasıl yardımcı olur: MİKROKALSİFİKASYON DEDİĞİMİZ NOKTASAL KİREÇLENMELER (ÖZEL TİP KİREÇLENMELER) HÜCRE DEĞİŞİMİNİN BAŞLADIĞINI GÖSTEREN EN ERKEN BULGULARDIR, SADECE MAMOGRAFİDE GÖRÜLÜR. Bu aşamada yakalanan bir hanım da hastalığı temizleme şansı %100 dür, Tis (insitu) evresidir, herhangi bir yayılma riski yoktur,   herkes bu evrede yakalanmak ister. Kemoterpi gibi yan etkileri olan tedavileri alması GEREKMEDİĞİ BİR ÇOK  ERKEN TEŞHİS DÖNEMİDİR.
Ayrıca kitleleri ele gelmediği aşamada (ERKEN EVRE) yakalamak yine MAMOGRAFİ ile mümkündür.
GÜNÜMÜZDE MAMOGRAFİDEN DAHA DEĞERLİ BİR YÖNTEM YOKTUR. Meme MR kullandığımız yardımcı incelemelerden biridir ancak Mamografinin yerini almamıştır.
Bu nedenle MAMOGRAFİ ÇOK FAYDALI BİR İNCELEME YÖNTEMİDİR, ZARARLI OLDUĞUNA DAİR HİÇ BİR VERİ YOKTUR.
BAZI KİŞİLERDE HER YIL ÇEKİLMELİ, BAZI KİŞİLERDE DAHA UZUN SÜRELERLE, ARADA BAŞKA İNCELEME YAPILARAK (1 YIL MAMOGRAFİ – 1 YIL MEME MR GİBİ) OLABİLİR.
KİŞİNİN MEME YAPISINA – AİLE RİSKİNE GÖRE DENEYİMLİ HEKİMLERİN PLANLAMA YAPMASI DOĞRU OLUR, benim uygulamamda herkese illa da senede bir olacak diye bir kural yoktur.
KANSER DÜŞÜNÜLEN BİR Hastada HER YAŞDA MAMOGRAFİ ÇEKİLMELİDİR, 35 YAŞ ALTINDA ÇEKİLMEZ DİYE BİR KURAL YOKTUR.

Mamografi meme dokusunun yoğunluğuna göre menin içini çok iyi yada orta-az gösterir (yoğun meme yapısında memedeki zararlı değişiklikleri göstermede BAŞARISI DÜŞÜKTÜR).

MAMOGRAFİ NEDİR?

Düşük doz X-ışını kullanarak görüntü elde edilen mamografi, memenin görüntülenmesi için kullanılan en temel yöntemdir. Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içinde meme kanserini en erken saptayabilen yöntem mamografidir. Bir nevi memenin görüntüsünü alabilen röntgen cihazı olarak açıklanabilir. Mamografi tetkikinde amaç, meme kanserinin erken evrede saptanabilmesidir çünkü meme kanseri ne kadar erken saptanırsa tedavisi de o kadar başarılı yürütülebilir. Günümüzde bilinen standart mamografi yönteminin yanı sıra başta dijital olmak üzere farklı mamografi teknolojileriyle hizmet veriliyor. Yaygın olarak ise dijital mamografi kullanılıyor.

 

DİJİTAL MAMOGRAFİ NEDİR?

Dijital mamografi meme görüntülemesinde önemli ve vazgeçilmez hale gelen bir yöntemdir.Analog (klasik) mamografiden farkıysa aynı dijital kameralarda olduğu gibi görüntünün bir dedektör sayesinde  dijital ortamda elde edilmesidir. Bu görüntü radyologlar tarafından incelenerek görüntü işleyebilen ekranlarda düzenlenerek gerekirse film üzerine de basılabilir.

DİJİTAL MAMOGRAFİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ

KİMLERE DİJİTAL MAMOGRAFİ ÖNERİLİYOR?

MAMOGRAFİ ÇEKTİRMEDEN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Modern ve yeterli teknolojiye sahip bir mamografi cihazında sıkıştırma sadece kaliteli bir görüntüleme elde etmek için yapılıyor.Eğer memede basınç değilde ağrı duyuluyorsa çekimin adet sonrası kanamanın kesildiği dönem sonrasında  yapılması ağrı hissini en aza indirir. Mamografi çekimine gelirken koltuk altına pudra,krem ve memeye sürülen kozmetik malzemeleri kullanılmaması gerekir.Bu maddeler bulanık görüntü oluşturarak  tanıda hataya sebep olabilir.